Правила поведінки при електротравмах

Електроприлади впевнено увійшли в наше життя і супроводжують нас на роботі, в побуті, а часто і на відпочинку. Сучасна людина навряд чи зможе собі уявити життя без використання електрики, а відповідно без електроприладів. Але неправильне або недбале поводження з електрикою загрожує великими неприємностями: пожежами, важкими травмами аж до смертельного наслідку.

Нещасні випадки, пов'язані з впливом на працівника електричного струму або електричної дуги, займають значне місце в статистиці травматизму не тільки на виробництві, а й у побуті, по шляху проходження на роботу або з роботи (обірвані електропроводи, ураження блискавками) вони так само зустрічаються. Електротравми відбуваються під час торкання людини до оголених проводів, елементам електроустановок, що знаходяться під напругою або через термічний вплив електричної дуги. Під час проходження крізь тіло людини, електричний струм створює термічний, електролітичний, біологічний, механічний і світловий вплив на організм потерпілого. Удар струмом може викликати судомне і дуже болюче скорочення м'язів, здатне відкинути потерпілого в бік, але можливий так званий ефект «прилипання», коли людина не може розтиснути пальці і самостійно відпустити провід під напругою.

При ураженні електричним струмом від своєчасності і правильності надання першої допомоги може прямо залежати здоров'я і життя потерпілого, але завжди треба пам'ятати прописну істину: ви повинні спробувати врятувати життя людині, але не ціною власного! Тому, перш ніж кидатися до потерпілого, переконайтеся, що вам самим не загрожує небезпека (обірвані електричні дроти, устаткування, що знаходиться під напругою та інше). Якщо така небезпека існує, а у вас немає при собі засобів індивідуального захисту (гумових рукавичок) або можливості знеструмити обладнання, електроустановки, то краще не підходьте до потерпілого (викликайте рятувальників, медиків, осіб, відповідальних за електробезпеку на підприємстві). Якщо місце безпечне (джерело ураження знеструмлено), треба швидко оцінити стан потерпілого (наявність свідомості, пульсу, дихання), попросити допомоги у оточуючих (викликати швидку допомогу) і, в залежності від ситуації, негайно приступати до надання домедичної допомоги (непрямий масаж серця, штучне дихання, зупинка кровотечі та інше), підтримувати основні життєві функції організму потерпілого до приїзду швидкої допомоги і транспортування його до лікувального закладу.

Але, як відомо, будь-яку ситуацію легше попередити, ніж ліквідувати її наслідки, тому всі працівники, в чиї функції входить обслуговування діючих електроустановок, повинні проходити спеціальне навчання і перевірку знань з електробезпеки, з питань охорони праці, пожежної безпеки, мати відповідну групу допуску з електробезпеки і керуватися в своїй роботі вимогами нормативних документів, інструкцій з охорони праці, технічних регламентів та інше.

Для безпечного виконання робіт в електроустановках повинні бути призначені відповідальні особи, видано наряди-допуски або розпорядження на виконання робіт, підготовлені робочі місця, проведені інструктажі та інше. Кілька простих правил користування електроприладами:

 • перш, ніж включити незнайомий електроприлад або обладнання, уважно ознайомтесь з інструкцією по експлуатації;
 • не користуйтесь несправними, саморобними електроприладами і електроустаткуванням;
 • якщо електроприлад іскрить, димить, перегрівається, «б'є» струмом - негайно вимкніть його від мережі, зверніться до відповідальних фахівців;
 • періодично перевіряйте заземлення електроприладів, обладнання;
 • не перегинайте електродроти, стежте за тим, щоб вони не перегрівалися.

Будьте завжди обережні при контакті з електрикою, вона не пробачає помилок і недбалості!

Запорізьке відділення управління виконавчої

дирекції Фонду соціального страхування України

у Запорізькій області

2018-04-16

Небезпечна оргтехніка

Ще якихось 20-25 років тому офісні працівники підприємств, установ і організацій могли похвалитися хіба що електричної друкарською машинкою, калькулятором і телефоном. У наш час важко собі уявити офіс, кабінет керівника та й багато інших робочих місць без персонального комп'ютера, ксерокса, факсу та іншої оргтехніки.

Більшість людей і дома проводять час за цікавою «іграшкою». Але наскільки безпечні ці досягнення прогресу і як уникнути шкідливий їх вплив на організм людини?        

Основними шкідливими факторами при роботі на персональному комп'ютері (ПК) є напруга зору та електромагнітні поля (в старих моделях ПК при наявності електронно-променевої трубки). Нові комп'ютери (з рідкокристалічними екранами) менш шкідливі для організму, але при облаштуванні робочого місця необхідно враховувати правильне розташування оргтехніки, освітлення, режими роботи. Робота за монітором комп'ютера вимагає від очей підвищеної напруги зору, тому що картинка на екрані не така чітка, як на друкованому документі, і через це вони швидко втомлюються. Може з'явитися сухість очного яблука або навпаки сльозотеча, почервоніння, запалення, свербіж очей, погіршення зору.      

Ксерокс ще більш небезпечний прилад, який виділяє в навколишнє середовище цілий букет шкідливих хімічних речовин: озон, оксид вуглецю, оксид азоту, сульфіди кадмію і селену та інші . Більшість людей думає, що озон - це приємний на запах газ, який виділяється під час грози, але насправді, вже у відносно невеликих кількостях (ГДК - 0,1 мг/м³), це дуже небезпечна хімічна речовина І класу небезпеки гостроспрямованої дії. Озон утворюється в повітрі при електричному розряді. При розташуванні копіювального апарату (ксерокса) в приміщенні з невеликою площею, відсутності витяжної вентиляції та інтенсивної його експлуатації, концентрації озону в повітрі робочої зони можуть перевищувати ГДК, що призводить до головного болю, нудоти, стомлюваності та іншим неприємним симптомам. Окис вуглецю входить до складу тонера і виділяється на етапі закріплення зображення. При великій концентрації викликає головний біль, сонливість, слабкість, почастішання пульсу, ускладнення при вагітності. Окис азоту, як і озон, виділяється при високовольтних розрядах при копіюванні. Шкідливий вплив на організм людини такий самий, як і від окису вуглецю. Сульфіди кадмію і селену можуть бути причиною подразнення слизової носа, глотки, нудоти, блювоти. Сам тонер - це з'єднання різних полімерів, вуглецю, оксиду заліза, може містити в своєму складі канцерогенні речовини.       

Заходи безпеки при роботі з оргтехнікою повинні полягати в першу чергу в правильній організації та розміщенні робочих місць:

 • площа приміщення на 1 робоче місце з ПК має бути не менше 6 м², об'єм  - не менше 20 м³;
 • відстань між бічними поверхнями ПК має бути не менше 1,2 м, між тильною поверхнею одного ПК та екраном іншого не менше 2,5 м;
 • прохід між рядами робочих місць з ПК не менше 1 м;
 • екран ПК повинен знаходитися на відстані 60-70 см від очей користувача, краще з лівого боку столу і мати покриття антиблиску;
 • освітлення в приміщенні з ПК повинно бути природне і штучне, крім загального допускається використання світильників місцевого освітлення, але при цьому не повинно бути відблисків на поверхні екрану.       

Розміщувати копіювальну техніку необхідно в окремому приміщенні, обладнаному механічною витяжною вентиляцією. При невеликому обсязі копіювання, допускається установка ксероксів в приміщеннях з постійним перебуванням працівників, але з можливістю регулярного їх провітрювання.       

Пам'ятайте, робота повинна бути безпечною і приносити задоволення!

Запорізьке відділення управління виконавчої

дирекції Фонду соціального страхування

України в Запорізькій області            

239-85-10

2018-04-16

Профілактика грипу - турбота про людей

Щорічно, з настанням холодів, збільшується кількість гострих респіраторних захворювань, а згодом і грипу. Дана проблема не нова і, на жаль, не особливо залежить ні від географічного розташування країни, ні від її економічного розвитку. Розвинені країни витрачають мільярди доларів на розробку нових вакцин і препаратів проти грипу, але проблема поки залишається відкритою: щорічно вмирають сотні тисяч людей, роботодавці несуть значні збитки, уряди - економічні втрати.

Тому, на сьогоднішній день, єдиним ефективним засобом боротьби з вірусом грипу є профілактика. Фактична захворюваність на ГРВІ та грип, як правило, вище статистичної звітності, так як частина населення при легких формах захворювань і відсутності необхідності оформлення лікарняного листа, не звертається за медичною допомогою. Але ці люди, якраз, найчастіше, стають основними джерела поширення грипу, тому актуальність питання ефективної профілактики грипу та простудних захворювань очевидна.        

Джерело вірусу - людина і лише людина. Чим менше навколо вас людей, тим менше шансів захворіти. Карантин, канікули, заборона на масові заходи (концерти, з'їзди, збори та інше) - дієві профілактичні заходи. Носіння марлевої маски не панацея, вона обов'язково повинна бути на хворому, якщо поряд здорові (вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом). Руки хворого - джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, рота, вірус потрапляє на руки, з них на предмети навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою і вірус у вашому організмі. Мийте руки часто, з милом, постійно носіть із собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки. Користуйтесь кредитними картками. Паперові гроші - джерело поширення вірусів.        

Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Оптимальні параметри повітря в приміщенні: температура + 18 + 22 ° С, вологість 60-70%. Обов'язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень, хоча б кілька хвилин. Будь-яка система опалювання сушить повітря. Контролюйте вологість. Мийте підлогу. Включайте зволожувачі повітря.       

У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету - захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають - робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворіє, при контакті з вірусом, з більшою мірою вірогідності. Зволожуйте слизові оболонки спеціальними назальними краплями, спреями.        

У розвинених країнах велика увага приділяється профілактичним щепленням проти грипу. На 100% вони не захистять від захворювання, але значно знизять ймовірність ускладнень від грипу. Цього року очікується три види вірусу грипу і перша хвиля епідемії може початися вже в листопаді і грудні місяці. З огляду на те, що ризик від застосування таких вакцин мінімальний, а захист від охоплених ними штамів вірусу висока, лікарі все-таки рекомендують вакцинацію, особливо людям із груп ризику (дітям, людям похолого віку, особам, які мають хронічні захворювання дихальної, серцево-судинної систем, контактують з хворими на грип та ГРВІ). Вакцинацію необхідно починати робити вже зараз, для того щоб до моменту зараження в організмі встигли утворитися антитіла. Навіть якщо ви заразитеся грипом, то захворювання буде протікати в більш легкій формі і найімовірніше без ускладнень.       

На великих промислових підприємствах роботодавці за свій рахунок проводять профілактичну вакцинацію працівників від грипу. Вкладені в здоров'я працівника кошти окупляться за рахунок зменшення витрат на виплати за лікарняними листками, відшкодування соціальних виплат в разі ускладнень від захворювання або смерті працівника.       

Фактично єдиним препаратом, здатним зруйнувати вірус грипу, є озельтамівір (таміфлю). Таміфлю використовують тоді, коли хвороба протікає важко, або коли захворює людина з групи ризику - люди похилого віку, астматики, діабетики. Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема - це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався сам:

 1. Тепло одягатися, але в приміщенні повино бути прохолодно і волого. Температура близько + 20 ° С, вологість 60-70%. Зволожувати повітря, провітрювати.
 2. Постільний режим. Ніяких  «жертв»  в ім'я рідного підприємства. Ви і самі звалитесь і інших заразите.
 3. Рясне пиття (компоти, морси, чай, відвари родзинок, кураги та інше).
 4. У ніс  часто крапати (бризкати) сольові розчини.
 5. Боротьба з високою температурою - тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин.
 6. При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні - вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) - лікування тільки після консультації з лікарем.
 7. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.           

Будьте здорові! Нехай цей сезон для Вас пройде без хвороб і застуд.

Запорізьке відділення управління виконавчої

дирекції Фонду соціального страхування України

у Запорізькій області

2018-04-16